De prachtige granaatappel! Wie kent ‘m niet? Maar hoe vaak heb je hem gegeten? Waarschijnlijk wel in restaurants, maar thuis… Ik hoor je denken: dat is vragen om een rode muur en frustratie! Toch is het een hele leuke vrucht die je met een beetje slimheid wél kan eten. Lees hier alles deze bes (nee geen appel).
1. Geen appel maar een bes
De granaatappel wordt ook wel de Chinese appel genoemd maar komt oorspronkelijk uit Iran. In feite behoort de granaatappel niet tot de appels, het is eigenlijk een bessensoort. Dit zou je niet zeggen gezien de grote van de vrucht. Ook de forse en rode schil zet je nog wel eens op het verkeerde been maar het is toch écht een bes.
2. Pitjes eten
Het pitjes van de granaatappel zijn het eetbare deel van de vrucht. De pitjes van de granaatappel zitten boordevol kalium en vitamine C. In één granaatappel zit maar liefst 30 % van je aanbevolen hoeveelheid vitamine C per dag. De pitjes hebben tevens een ontstekingsremmende werking.
3. Symbool voor de gezondheid
Een andere benaming voor de granaatappel is ‘symbool voor de gezondheid’. De granaatappel is namelijk extreem gezond en brengt veel gezondheidsvoordelen met zich mee. Granaatappelpitjes bevatten polyfenolen (ook wel sterke antioxidanten). Deze krachtige antioxidanten zijn goed voor je bloeddruk en verminderen de kans op hart- en vaatziektes. Bij het frequent eten van een granaatappel zou je ontwikkelingen in het voorstadium van Alzheimer kunnen passeren.
4. Van ontbijt tot diner
Er zitten veel gezondheidsvoordelen aan de granaatappeltjes maar ze zijn ook gewoon érg lekker. Granaatappelpitjes zie je vaak in combinatie met graansoorten als quinoa, couscous en bulgur. Ook aan de ontbijttafel zijn granaatappelpitjes een ware traktatie, bijvoorbeeld door een bakje yoghurt of havermout.
5. Schillen met de watermethode
Voor de vruchten van de granaatappel zich afwerpen rest je nog één ding: het verwijderen van de schil! En laat dit nu geen makkelijke taak zijn. Hoe voorkom je dat je keuken straks onder de vuurrode spetters zitten na het schillen van een granaatappel? Gebruik de watermethode: snijd de granaatappel in vier stukken en leg deze in een bak met water. Gebruik vingers om de pitjes (onderwater) los te peuteren. De losgepeuterde pitjes zakken naar de bodem. Giet het geheel af en je hebt een handvol schoongemaakte granaatappelpitjes!
Tip! Kan jij wel een vitamineboost gebruiken? Vitaminstore voedingssupplementen bevatten altijd de best opneembare vitaminen, mineralen en nutriënten van de hoogste kwaliteit. Speciaal ter aanvulling op de westerse leefstijl en voor een optimale ondersteuning van jouw gezonde leven. Naast dat de supplementen in een nieuw jasje zitten, zijn ze nu tijdelijk extra voordelig!
Wil jij meer weten over fruit? Of heb jij een specifieke vraag over gezonde voeding? Stel deze dan vanaf nu gratis en eenvoudig aan de diëtisten en voedingswetenschappers van gezondeten.nl
Ken jij de granaatappel? Vind je hem lekker? Eet je hem vaak? We zijn benieuwd naar jouw verhaal! Deel het met ons in een reactie onder dit artikel, of via Facebook of Instagram.

Ik vraag mij af zijn ze het hele jaar door verkrijgbaar? Ik vindt ze heerlijk bij ontbijt met muesli en ander gemengd zacht fruit. Mijn bloeddruk is verbetert was altijd aan de hoge kant nu weer perfect hoef geen medicatie. Ik weet niet zeker of het door de heerlijke granaatappel komt of door het anderen fruit. Ik probeer gezond te eten en er zijn tegenwoordig zoveel gezonde producten op de markt.
Hi Anita,
Granaatappel is heel het jaar te verkrijgen in onder andere de Albert Heijn! Je ziet ze meestal in de kleine bakjes bij het vers schap.
Is ingevroren granaat appel ook vitaminen vol?
Hi Theo,
Bij het invriezen van voedsel gaan er nauwelijks vitaminen verloren! Dus hier kun je vanuit gaan ja!
Liefs,
Karlijn
Hoeveel granaalappel pitjes mag je per eten per keer !
Hi Henk,
Er is niet echt een aantal pitjes wat je per keer mag eten!
Het advies is natuurlijk om per dag twee stuks fruit te eten, je zou de granaatappelpitjes als één stuk kunnen tellen.
Hopelijk heb je iets aan dit antwoord :).
Liefs,
Karlijn
“Bij het frequent eten van een granaatappel zou je ontwikkelingen in het voorstadium van Alzheimer kunnen passeren.”
Dat klinkt nogal verontrustend…en ik vind granaatappel zo lekker! Kom ik nu meteen in het eindstadium van Alzheimer terecht? Mijn moeder is daaraan overleden, dat was heel erg.
Gelukkig ben jij de autoriteit en ook nog ‘s Communicatietalent. Wat moet ik nu?
Hi Carla, gelukkig is er geen reden om ongerust te zijn. De zin is misschien wat verwarrend, maar granaatappel zou juist een positief effect kunnen hebben. Het zou de vordering van de ziekte van Alzheimer juist kunnen tegengaan. Dus je kunt gewoon nog steeds van granaatappel genieten 🙂
Vandaag voor het eerst zelf een granaatappel gepeld. Zonder de water methode, gewoon lekker pulleken.. werkt goed voor de geest! Door een smoothie gedaan met banaan en chinese peer. Scheutje plantaardige melk en schepje kokos snippers en schepje anijszaad. Lekker hoor!
Hi Nicky,
Goed bezig! Klinkt heerlijk en lekker gezond! 🙂
Groetjes,
Daniëlle
Hoeveel granaatappel pitjes mag je per dag nemen
Hi Monica,
In principe kan je de aanbevolen dagelijkse hoeveelheid van 2 stuks fruit per dag aanhouden. Je ziet meestal in de supermarkt dat granaatappelpitjes per bakjes van 100 gram in het assortiment liggen. Eén zo’n bakje en een ander stuk fruit per dag zou je dan eventueel kunnen eten.
Groetjes,
Daniëlle
Voor de eerste keer een granaatappel verorbert , niet geweten hoe lekker ze zijn en bovenal voedzaam.
Net heb ik weer een granaatappel schoon staan maken en nu staat er weer een schaaltje vol in de koelkast. Heerlijk ‘s morgens bij kwark met muesli of door de havermout. Maar ook door salades. In een reactie hieronder lees ik dat je de pitjes ook kunt invriezen, dit wist ik nog niet. Fijn om te weten. Dan nu maar gelijk de volgende schoonmaken en een voorraadje aanleggen in de vriezer. Wel zo gemakkelijk.
Ik woon in Spanje en mijn buurman heeft een groot veld met granaatappel bomen. Ieder jaar krijg ik 2 kisten vol. Ik snij ze ook in vieren en pulk ze met mijn handen eruit. Kost wat tijd maar dan heb je ook wel wat.
Het lekkerste vind ik ze als ze uit de vriezer komen. Ik haal iedere dag een bakje eruit en laat het ontdooien. De smaak is dan veel zoeter, het is minder wrang en ontzettend sappig.
Ik eet heel veel granaatappels , soms wel twee op een dag , meestal maak ik er sap van en ik eet m ook over salades en soms met couscous of amaranth of hummus , ik maak m tegenwoordig gewoon open door m in tweeen te snijden en m een kom met hoge wanden uiteen te breken en de pitjes eruit te halen , vroeger klopte ik de pitjes eruit met een bolle kant van een grote lepel maar tegenwoordig vind ik dat te lang duren, ik heb wel spatten het en der maar daar geef ik niet om , ik koop ze meestal bij de Afghaan die heeft enorme soms , of biologisch uit Spanje via CrowdFarming die hebben ook een fantastische. kwaliteit met donkerrode pitjes vol zálig sap , in de koelkast blijven ze wel een maand goed
Hi Mariska, wat goed dat je ze bij de Afghaan haalt of biologisch uit Spanje. Dat vinden we altijd heel erg leuk om te horen! En granaatappelpitjes zijn inderdaad heerlijk bij salades of over de hummus heen!
Goed stuk Isabel! Ik heb zelf ook een stukje geschreven over granaatappel, misschien wil je het eens lezen? https://www.voedingsweetjes.com/granaatappel-gezond/
Dankjewel! En wat leuk dat je zelf ook een stukje hierover hebt geschreven. Ik ga deze zeker lezen 🙂
We zijn afgelopen jaar begonnen met de ontdekking van de granaatappel, ook vanwege onze zoon hij heeft constationeel exceem. En na een paar dagen komt en broeit het er heerlijk uit natuurlijk en naar een paar weken zie je een verschil heerlijk om te zien dat het werkt hij krijgt het 3x 4x per week ivm (veel ontlasting) we vinden het echt heerlijk. Ik moet wel eerlijk zeggen dat ik ze nu extreem duur vindt, op de markt was het eerst 3 voor 2,50. Nu per stuk bij de lidl 1,69 wat wel heel erg varieert.
Interessant artikel. Mocht je geïnteresseerd zijn dan laten we je graag the Juicer testen, zie http://www.thejuicer.eu. Een nieuwe Nederlandse citruspers waarmee je tot 70% meer vezels uit je vruchten haalt en ook gemakkelijk granaatappels kunt persen.
Bedankt voor je reactie! Helaas hebben we momenteel geen ruimte op ons blog voor dit product.
In die pitjes zitten ook weer harde pitjes wat Moet je ermee
Ach…. vogels eten bessen en zaden….. En zo het ook gaat met de mens in de kleinste hallen, waar geen vogel zingt, laat de mens het weer vallen zijnde dat wat enorm stinkt.
Heerlijke vrucht. Even aan het werk maar dan heb je ook wat. Een schaal voor rode parels.
De granaatappel bewerk ik in een salade met een hele bos peterselie grof geknipt, gekookte en afgekoelde quinoa en plak feta in blokjes gesneden..
Dressing: hele limoen, olijfolie en peper.
Dit eet ik bij gebakken venkel of een stuk gebakken kipfilet.
Hoi Yvonne, wat klinkt dat lekker! Deze gaan wij ook een keertje proberen, maar dan zonder kipfilet natuurlijk 🙂
Goede dag Isabel Boerdam,
Uitpersen dat moet voorzichtig gebeuren, het is beter om niet persen. Veel van de machines maken te veel dun, de vezels mis je. Ik gebruik niet, gewoon de fruit helemaal naar binnen. Op deze manier krijg de meeste vezels binnen.
Groeten,
Dick Siesling
Interessante info en mooi dat je zo enthousiast bent over de granaatappelpitjes. Er is ook een andere manier om de pitjes uit de schil te halen:
de granaatappel in twee gelijke helften snijden;
neem eerst de ene helft losjes in je hand, gespreide vingers, met de schil naar je toe;
plaats een diepe schaal onder je hand;
sla met je andere hand met een zware korte lepel- bijv. juslepel – op de schil;
de pitjes klop je er zo uit en ze vallen in de kom;
alle pitjes er uitgeslagen, doe dan de andere helft.
Hoi! bedankt voor de tipl, dast gaan wij ook een keer proberen, klinkt heel erg handig 🙂
Idd ook met slaan gedaan.
Werkt wel maar behoorlijk vermoeiend.
Bakjes kant en klaar kopen best prijzig.
ALS ik ze kado krijg dan een traktatie met kwark en kauwen
niet nodig.
Er is nog een makkelijkere manier. Maak een inkeping met een schilmesje ongeveer 2 cm onder de kruin en snij helemaal rond. Vervolgens “lepel” je het “hoedje” van de granaatappel en snij hem dan naar beneden in. Let wel op dat je dit precies op de “witte” lijntjes doet, een granaatappel bestaat uit een aantal delen die door een vlies zijn ingekapseld. Na het insnijden trek je de bovenkanten los maar zorg er wel voor dat de hele granaatappel aan de onderkant aan elkaar blijft. Met een pollepel en een schaal sla je vervolgens de appel leeg met part of in 1 keer.
Hi Ivo, bedankt voor het delen van deze handige tip 🙂
Drink al meer dan 12 jaar granaatappelsap, elke avond of in de morgen een glas.
De pure sap koop ik van de firma Schulp die heeft zeer goede sap donker van kleur
maar wel een beetje wrang maar goed te drinken niet duur ,koop de sap niet in de supermarkt die is te licht van kleur en zit boordevol met suiker de suiker in de granaatappelsap stabiliseert de suiker en heeft zeer vele voordelen ,als je op google zoekt vind je een hele hoop informatie over deze sap. Goed voor hart en bloedvaten
veel vitamine C en veel dingen die wetenschappelijk bewezen zijn. Ik eet en drink gezond alleen deze sap en heb nooit alcohol gedronken en ik heb ook nog nooit gerookt eet veel groenten en fruit.
Ik ben dol op de granaatappel. Het lijkt een hele klus de pitjes eruit te halen maar dat zit enkel tussen de oortjes. Ik verdeel de appel in 4 stukken en draai het gedeelte met de pitjes naar beneden en druk ze er zo uit. Mocht er vlies bijzitten peuter ik dat er op het laatst uit. Ik spoel de pitjes niet want dat is zonde. Ze zitten immers stofvrij. Daarna doe ik alles in een bakje met daarover wat suiker en kaneel en smullen maar. Ik ben vegetariër en na 1 of 2 flinke appels voel ik mij voldaan. Jammer dat ze niet het hele jaar te koop liggen.
Als je eerst het kapje eraf snijd kun je zien waar de vliezen zitten als je dan de schil evenwijdig aan de vliezen van boven naar beneden doorsnijdt kun je de pitjes heel makkelijk uit de stukken halen.
Zo ben je snel klaar en kun je ze gelijk lekker opeten.
Goede tip Angelique! Bedankt voor de toevoeging! 🙂
Hoi! ik heb vandaag de pitjes gegeten maar ik raakte even in de stress omdat ik ze normaal gewoon doorbijt ik neem aan dat dit gewoon kan? weet namelijk dat het bij een kers enz. dodelijk is als je de pit doorbijt
mvg
Sunniva
Hoi Sunniva, granaatappelpitjes kan je gewoon eten, geen zorgen! Van de pitjes wordt ook vaak sap gemaakt, dit is ook helemaal oké om te consumeren. Groetjes, Lieske
Zijn vermalen granaatpitjes door middel van de blender net zo gezond of veranderd er iets aan de gezondheidsvoordelen? En op welke tijdstippen Kun je het beste granaatappel innemen?
Hoi Popey, naar ons weten blijven de granaatappelpitjes in de blender de gezondheidsvoordelen behouden 🙂 Het beste tijdstip om granaatappel in te nemen dat weten wij niet, wel kan je het eten van granaatappelpitjes combineren met een bewegingsactiviteit. Groetjes, Lieske
Ik eet heel graag een granaatappel. Wel de zoete variant. De pitjes haal je er heel easy uit, door hem overlangs door te snijden, er licht in te knijpen en er daarna met een houten lepel op te slaan boven en bakje of bord. De pitjes komen zo makkelijk los. Ik leerde dit van marrokkaanse vrouwen in hun winkel.
En dan genieten.
Ik gebruik de “Nigella Bites” methode; doormidden snijden en met een houten lepel op de buitenkant meppen. Wel in een hoge kom houden bv grote slabak.
Lol. Arme granaatappel. Meppen met een houten lepel. .