Planten hebben al zijn hele leven zijn fascinatie. Als hij door een straat fietst, ziet hij precies welke planten er langs het wegdek staan. Antropoloog Wouter Bijdendijk schreef er het boek Plantkracht over. “Het grootste deel van de wereldbevolking is afhankelijk van traditionele geneeskunst, waarbij planten een belangrijke rol spelen.”
Al jong was Bijdendijk geïnteresseerd in de werking van planten en kruiden. Als kind had hij, zoals veel leeftijdgenoten, een kruidentuintje. In de Belgische natuur had zijn familie er een vakantiewoning met eigen moestuin en veel natuurlijk bos rondom. Hij ging later als antropoloog veldwerk doen in Zuid-India en kwam in aanraking met de medicijnkunst Siddha. Bijdendijk besloot een half jaar in India te blijven om meer te leren over geneeskrachtige planten.
Surinaamse medicijnman
In India leerde hij van een magiër leviteren (vliegen door de ruimte, red.). Als beroepsmagiër deed hij terug in eigen land een levitatie, maar op twaalf meter hoogte gebeurde er iets in zijn rug. Met ernstig rugletsel als gevolg. Zeven jaar had hij daar enorme ellende en pijn van, waar hij niet vanaf kwam. Ondanks bezoeken aan een fysiotherapeut, een mensendieck therapeut en een orthomanuele therapeut. Toen kwam hij in contact met de Surinaamse medicijnman Paké, die hem van de rugpijn verloste. Dankzij zijn uitgebreide plantenkennis. Op röntgenfoto's bleek dat zijn bot en weefsel zich hadden hersteld.
Bijdendijk was om. Hij dook verder in de literatuur om meer te weten te komen over de kracht van de natuur en volgde de opleidingen farmacognosie (de wetenschap die zich bezighoudt met de werking, inhoudsstoffen en bijwerkingen van natuurlijke geneesmiddelen, red.) en etnobotanica (bestudeert de relatie tussen planten en mensen, red.). Hij maakte studiereizen, schreef artikelen over geneeskrachtige planten en bezocht meerdere keren per jaar landen waar gebruik wordt gemaakt van geneeskrachtige planten. Later bezocht hij landen als Hongkong, Jamaica, India, Egypte, Lapland en het Midden-Oosten.
Plantkracht
Het resultaat van zijn jarenlange zoektocht – “ik ben onderzoekend van aard” - is het boek Plantkracht waarin de oude kennis uit kruidengeneeskunde is verzameld. Het is een lijvig, prachtig vormgegeven boek met mooie foto’s. Bijdendijk zet nauwgezet de achtergrond en werking van paddenstoelen, fruit en noten, kruiden en specerijen, bladeren en bloemen en bollen en wortels uiteen. Het boek leest bijna als een encyclopedie, dankzij de grote hoeveelheid feitelijke informatie. “Mijn huisarts heeft het boek gelezen zij zei dat we de zoektocht naar planten zijn kwijtgeraakt. Daar moeten we volgens haar weer naar terug, want we zijn vergeten dat we daar iets mee kunnen.”
Zijn boek geeft een tipje van de sluier over de werking van planten. “Mensen kunnen daar zelf mee aan de slag en ik verwacht dat iedereen dat ook kan.” Bijdendijk ademt planten. Is hij daar dagelijks, los van zijn journalistieke werk, veel uren mee bezig? “Zeker. Als ik door een straat fiets of loop, zie ik welke planten in bloei staan of welke geoogst kunnen worden. Ik kweek ook planten thuis.” Welke plant zou volgens hem iedereen in huis moeten nemen? “Brandnetel, want dat is ontstekingsremmend en voedzaam. En het is eenvoudig in gebruik. Je kunt er thee van zetten of er soep van maken.”
Composthopen
Ondanks de groeiende belangstelling voor planten en kruiden, is er ook een groep mensen die negatief is over de aandacht ervoor. Waarom is dat zo volgens hem? “Ik vermoed dat ze denken: medicinale planten liggen op composthopen. Wat moeten we ermee? Ze vinden planten suf.” Hij voegt eraan toe: “Wat veel mensen niet weten, is dat een groot deel van de huidige medicijnen voortkomen uit planten. Ik heb het boek geschreven om die kennis weer terug te brengen.” De werking van planten is legio, zo stelt hij: ze ondersteunen het immuunsysteem, de algehele gezondheid, het uithoudingsvermogen, de spijsvertering, de vitaliteit en het brein. Wat Bijdendijk nog van het hart moet, is de volgens hem vreemde manier van kijken naar genotsmiddelen. “Elk land heeft zijn eigen genotsmiddelen. In Nederland is dat koffie, dat enorm veel wordt gedronken. Ik vraag me af waarom psychedelica en entheogenen niet overal geaccepteerd worden. Ik vind dat we anders naar de natuur moeten leren kijken. Wat mij betreft moeten alle planten legaal of nog beter volledig vrij gegeven worden.”
Bijdendijk is antropoloog en deed jarenlang veldwerk over de hele wereld. Hij kwam er meermaals in contact met deskundigen op het gebied van planten, en schreef er het boek Plantkracht over. Zijn broer en topkok Joris Bijdendijk is verantwoordelijk voor de vegetarische recepten die bij de planten staan. Zijn tweede boek Heilzame Planten over oa algen, wieren, bijen en een aantal entheogenen, komt in september 2026 uit
Gebruik De Hippe Vegetariër als voorkeursbron in Google
Met deze nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer de nieuwste vegetarische recepten.
Lees ook
- 02 May 2026
Duurzamer op vakantie? Jong en oud maken daarin heel andere keuzes
Voor veel Nederlanders wordt duurzamer reizen steeds belangrijker
- Karlijn Swaen
- 25 November 2025
Volg nu het WhatsApp-kanaal van De Hippe Vegetariër!
Heb jij soms geen tijd om dagelijks alle blogs, social posts en recepten bij te houden
- Redactie
- 04 May 2026
Aziatische wok met Bimi® broccoli, paksoi en mango
Ken jij Bimi® broccoli al
- Isabel Boerdam
0 Reacties
Een reactie geven
Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met een *.